Anoreksja u dzieci

Anoreksja u dzieci
5 (100%) 3 głosy
Anoreksja u dzieci to obecnie coraz częściej występujące schorzenie. Ta choroba może dotyczyć nawet tych dzieci, które dopiero uczęszczają do pierwszych klas szkoły podstawowej. W rzadkich przypadkach anoreksja może zdarzyć się u niemowląt. Jakie są przyczyny tej choroby u osób w tak młodym wieku i czy istnieje sposób, by jej zapobiec?

Anoreksja dzieci to choroba, która częściej zdarza się u dziewczynek, co oczywiście nie oznacza, że chłopcy nigdy na to schorzenie nie zapadają. Obecnie rozwija się niebezpieczny trend – potrzebę odchudzania zaczynają odczuwać już kilkuletnie dziewczynki, naśladując przy tym nie tylko znanych ludzi, których widują w telewizji i internecie, ale również swoich najbliższych.

Przyczyny anoreksji u dzieci

Anoreksja u dziecka może mieć kilka przyczyn. U niemowląt jedzenie jest jedną z niewielu rzeczy, o której takie małe dziecko może decydować. Wykorzystuje więc taką formę władzy nad osobą dorosłą. W przypadku dzieci nieco starszych, anoreksja może wynikać z potrzeby odchudzania się i dopasowania do ogólnego kanonu piękna. Anoreksja w tym wieku może być również zamanifestowaniem ukrytych problemów. Dlatego też to schorzenie wymaga zawsze kompleksowej terapii, w którą zaangażowana musi być nie tylko osoba chora, ale także cała jej najbliższa rodzina, a zwłaszcza opiekunowie.

Przyczyną anoreksji mogą być także problemy z rówieśnikami, ale również zmuszanie dziecka do jedzenia przez opiekunów. Dawkowanie porcji jedzenia lub niejedzenie w ogóle pozwala na opanowanie przynajmniej małej części swojego życia – dlatego tak trudno jest wyjść z anoreksji samodzielnie.

Objawy anoreksji u dzieci

Anoreksja, podobnie jak wiele innych chorób psychicznych, nie pojawia się zazwyczaj nagle. Istnieją pewne symptomy, które wskazują na to, że dane dziecko może mieć problemy z prawidłowym odżywianiem się. Oprócz spadku wagi, który jest zauważalny zazwyczaj już w dość zaawansowanej fazie choroby, pierwszym niepokojącym symptomem jest alienacja.

Dziecko nie tylko nie chce spędzać razem czasu przy posiłkach, ale także w innych porach dnia. Spożywanie posiłków we własnym pokoju pozwala na zjedzenie znacznie mniejszej porcji lub niejedzenie w ogóle. Niepokojące może być także nadmierne zainteresowanie przygotowywaniem potraw, zwłaszcza jeśli dziecko nie je gotowych dań.

Leczenie anoreksji i dzieci

Odpowiednia terapia w przypadku anoreksji dziecięcej jest zazwyczaj niezbędna. Warto bowiem pamiętać o tym, że niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników w tak wczesnym okresie życia, może mieć wpływ na cały rozwój młodego organizmu. Ponadto, oprócz spadku wagi ciała, anoreksja niesie ze sobą również inne, bardziej dotkliwe konsekwencje zdrowotne.

Wraz z utratą masy ciała dziecko może cierpieć z powodu nadwrażliwości na zimno, ponieważ spalony zostaje tłuszcz, który izoluje organizm od chłodu. Ponadto, mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Na konsekwencje z powodu zbyt późno lub nieprawidłowo leczonej anoreksji narażone jest zwłaszcza serce. Początkowo mogą pojawić się takie objawy, jak arytmia czy bradykardia.

2 replies on “Anoreksja u dzieci”

  1. karate kid pisze:

    Problemem jest to, że anoreksja objawia się u coraz większej liczby dzieci. Ale jeszcze gorsze jest to, że anoreksja zdarza się u całkiem małych dzieci. To już nie są nastolatki, w sensie szkoły średniej, ale zdarzają się już dziewczynki z podstawówki z anoreksją, a to już normalne nie jest i dobrze o naszym świecie nie świadczy.

  2. Austriak pisze:

    Mam wrażeniem, że anoreksja u dzieci zdarza się ostatnio znacznie częściej niż u dorosłych a nawet u nastolatek. Nie powinno to jednak dziwić jak się spojrzy na reklamy – dopiero niedawno zaczęto mówić o tym, że lalki nie powinny wyglądać jak anorektyczki. Wcześniej nikt na takie rzeczy nawet nie zwracał uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1