Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn
5 (100%) 4 głosy
Przez długi czas anoreksja była postrzegana jako choroba kobiet. Obecnie to schorzenie coraz częściej dotyka także mężczyzn i chłopców. Jakie są przyczyny anoreksji w takich przypadkach oraz jakie objawy wskazują na zaburzenie prawidłowego odżywiania?

Anoreksja u mężczyzn może mieć dokładnie taką samą przyczynę, jak anoreksja u kobiet. Obecnie szczupła sylwetka jest mile widziana u obu płci, co często prowadzi do stosowania restrykcyjnych diet, które z czasem mogą przerodzić się w anoreksję. Inną przyczyną anoreksji jest potrzeba kontrolowania sytuacji. Wpływa na to między innymi brak zadowolenia z życia lub jest konsekwencją trudnych przeżyć. Brak pogodzenia się ze swoim wyglądem i ciałem jest bardzo częsty u osób o orientacji homoseksualnej. Jedną z niedawno odkrytych przyczyn anoreksji jest również odziedziczenie skłonności do zaburzeń odżywiania.

Objawy anoreksji u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzny może dawać podobne objawy, jak w przypadku kobiet. Często schorzenie może być rozpoznane wcześniej, ponieważ u mężczyzn rzadziej dochodzi do napadów głodu, co pozwala szybko dostrzec ubytki wagi i niedobory składników odżywczych. Niestety, mężczyźni rzadziej są leczeni w tym okresie choroby. Powodem jest brak zgody na podjęcie takich środków – mężczyźni często nie rozumieją, że ich zachowanie jest autodestrukcyjne.

Anoreksja u dojrzałych mężczyzn może mieć skutki nie tylko w postaci spadku wagi. Brak odpowiednich składników odżywczych odbija się na wyglądzie i na sile fizycznej. Anoreksja może odbić się również na libido – brak odpowiednich tłuszczów i innych potrzebnych substancji sprawia, że w organizmie mężczyzny, cierpiącego na zaburzenia odżywiania, spada poziom męskich hormonów. Partnerka może więc zauważyć brak zainteresowania sferą seksualną.

Inne zachowania które wskazują na anoreksję, to spożywanie posiłków samotnie. W przypadku spożywania posiłków przy stole wraz z bliskimi, można zauważyć, że osoba cierpiąca na anoreksję kroi jedzenie na bardzo małe kawałki. Często zdarza się, iż nie zjada całego posiłku.

Skutki anoreksji u mężczyzn

Konsekwencje zdrowotne anoreksji mogą być bardzo poważne. Choroba wpływa na funkcjonowanie kluczowych narządów. Często osoby z anoreksją w późniejszym okresie cierpią na niewydolność wątroby i serca. Konsekwencje anoreksji, które mogą pojawić się już na samym początku choroby, to między innymi anemia, suchość skóry oraz ogólne osłabienie. Nieleczona anemia i brak dostarczania łatwo przyswajalnego żelaza, w przypadku anoreksji może objawiać się również omdleniami. Zauważalnym objawem anoreksji jest również mniejsza odporność na zmiany temperatury. Osoba cierpiąca na anoreksję, nawet w czasie gorącego lata, może odczuwać chłód. Może być to spowodowane zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej, jak i nieprawidłowym działaniem układu krwionośnego.

Brak leczenia w przypadku anoreksji u mężczyzn, tak samo jak w przypadku anoreksji u kobiet, może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego warto podejmować leczenie na początku, gdy konsekwencje restrykcyjnej diety są jeszcze całkowicie odwracalne.

2 replies on “Anoreksja u mężczyzn”

  1. Karol pisze:

    Anoreksja u mężczyzn praktycznie nie występuje, Jedynie w ograniczonych grupach, w których można mówić o tym, że są na przykład modelami, albo pracują ciałem – jak choćby aktorzy. W tych grupach może być to problem, ale w większości innych już nie jest tak, bo co tu dużo mówić – mężczyźni są bardziej rozsądni niż kobiety.

  2. wiem co mówię pisze:

    Bzdura. Anoreksja u mężczyzn jest znacznie częściej niż ci się wydaje. Tylko, że to jest temat tabu, kompletnie się o tym nie mówi, podczas gdy rzeczywiście jest to problem. Albo był od zawsze i nikt nie wiedział, że mężczyźni też chorują na anoreksję, albo pojawił się jakiś czas temu po zmianach w postrzeganiu facetów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − = 90