Category Archives: Anoreksja

Skutki anoreksji

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny, to schorzenie, które niesie ze sobą wiele negatywnych efektów dla zdrowia. Jakie mogą być możliwe skutki anoreksji i czy zawsze możliwe jest ich wyleczenie?

Continue reading →

Przyczyny anoreksji

Anoreksja to bardzo groźne schorzenie, które bez odpowiedniego leczenia w ciągu kilku lat może doprowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu, związanego z poważnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Istnieje szereg przyczyn anoreksji. Można je podzielić na kilka kategorii: kulturowych, psychologicznych i biologicznych.

Continue reading →

Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji nie należy do najprostszych zadań. Bardzo dużo zależy tutaj nie tylko od wyboru odpowiednich form i środków leczenia, dostosowanych do konkretnego przypadku, ale także od tego czy osoba chora na anoreksję będzie aktywnie uczestniczyła w terapii. Niestety, często zdarza się bowiem, że taka osoba odmawia leczenia, gdyż uważa, że nic złego się z nią nie dzieje.

Continue reading →

Anoreksja u dzieci

Anoreksja u dzieci to obecnie coraz częściej występujące schorzenie. Ta choroba może dotyczyć nawet tych dzieci, które dopiero uczęszczają do pierwszych klas szkoły podstawowej. W rzadkich przypadkach anoreksja może zdarzyć się u niemowląt. Jakie są przyczyny tej choroby u osób w tak młodym wieku i czy istnieje sposób, by jej zapobiec?

Continue reading →

Anoreksja bulimiczna

Anoreksja bulimiczna to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie dwóch groźnych chorób – anoreksji i bulimii. Choroba ta dotyka głównie nastolatki w wieku od 12 do 15 lat oraz młode kobiety od 18 do 21. roku życia. Z roku na rok na świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków tego schorzenia. Wynika to głównie z coraz większych wymagań, stawianych przed młodymi ludźmi przez współczesny świat, które powodują trudności w poradzeniu sobie z codziennymi problemami. Niezwykle ważną rolę odgrywają w tym wszystkim mass media, które usilnie promują szczupłą sylwetkę, spychając na margines osoby dysponujące zbędnymi kilogramami.

Continue reading →