Grypa jelitowa – leczenie i zapobieganie

Grypa jelitowa – leczenie i zapobieganie
5 (100%) 3 głosy

Grypa jelitowa, określana również mianem żołądkowej, to choroba wywołująca bardzo nieprzyjemne objawy. Doprowadza do przemęczenia i wycieńczenia organizmu, jednak mija samoistnie, nie pozostawiając powikłań. Najczęściej cierpią z jej powodu dzieci, jednakże dorośli równie często podatni są na zarażanie.

Przyczyny występowania „jelitówki”

Ten rodzaj grypy jelitowej to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Najczęściej wywoływana jest na skutek działania rotawirusów, w znacznie rzadszych przypadkach przez norowirusy i adenowirusy. Jest bardzo zaraźliwa, gdyż roznosi się drogą kropelkową. Rozwija się w ciągu trzech dni od zetknięcia z chorym lub przedmiotami przez niego używanymi. Zaatakowany organizm już zaraża, nawet jeśli u niego jeszcze nie widać objawów. Tak samo dzieje się na kilka dni po ich ustąpieniu. Choroba ta jest bardzo popularna w placówkach przedszkolnych i szkolnych, gdzie łatwo się rozprzestrzenia. Zarażone dzieci kolejno przenoszą wirusy na równieśników, rodziców i rodzeństwo.

Więcej o grypie jelitowej: http://sposobnaprzeziebienie.pl/grypa/grypa-jelitowa/

Charakterystyczne objawy grypy jelitowej

Objawy grypy jelitowej są bardzo uciążliwe i charakterystyczne. Należy do nich przede wszystkim wodnista biegunka, która dosłownie „czyści” organizm. Chorzy właśnie w taki sposób opisują ten stan. Często wręcz słychać dźwięki w brzuchu i jelitach. Do tego bardzo często dochodzą wymioty i nudności. Może pojawić się także wysoka gorączka. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, z uwagi na możliwość odwodnienia organizmu.

Co może pomóc na grypę jelitową

Grypy jelitowej w zasadzie nie da się wyleczyć. Możemy jedynie łagodzić jej objawy, co należy sukcesywnie robić. Noworodki i niemowlęta karmione piersią są chronione przez mleko matki i w taki też sposób powinno się leczyć chorobę w tej grupie wiekowej. Wskazane jest również zażywanie probiotyków, które przywracają równowagę mikroflory jelitowej i znacznie skracają czas trwania biegunki nawet o klika dni. Należy również uzupełniać poziom elektrolitów. W przypadku dzieci, oprócz wody, stosownym jest podawanie specjalnych preparatów, które dodatkowo bogate są w potas, sód i glukozę. Rynek farmaceutyczny proponuje także szereg tabletek, które pomagają na biegunkę infekcyjną. Zazwyczaj są one wydawane na receptę.

Dieta na grypę jelitową

Pamiętajmy, że należy wypijać przynajmniej dwa litry płynów, aby uzupełnić braki. Oprócz nawadniania organizmu, ważna jest także odpowiednia dieta. W trakcie trwania choroby, a także na kilka dni po jej ustąpieniu, należy stosować dietę. Na początku, w trakcie ostrej fazy choroby, najlepiej w ogóle zrezygnować z posiłków. Kiedy ustąpią już wymioty, możemy rozpocząć spożywanie kleików i sucharków. Następnie stopniowo należy dodawać nowe produkty. Wykluczone są surowe warzywa i owoce, soki, ostre przyprawy, pieczone i tłuste potrawy. Najbardziej odpowiednie jest pieczywo, kasze, gotowane mięso, zupy. Należy korzystać z lekkostrawnych źródeł składników odżywczych.

Najlepiej jednak po prostu się nie zarazić. Jeżeli mamy do czynienia z chorym we własnym domu to należy myć ręce za każdym razem po zetknięciu z zarażonym, czy użyciu przedmiotu przez niego używanego. Należy również czyścić urządzenia sanitarne, klamki, pilot od telewizora, czy klawiaturę komputera.

Codzienna higiena, zdrowa dieta i aktywny tryb życia także przyczyniają się do znacznego obniżenia czynnika ryzyka zarażenia się grypą jelitową. Ważne jest wdrażanie u małych dzieci nawyku mycia rąk po wejściu do domu, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety. Niehigieniczny tryb życia jest bowiem decydującym czynnikiem w tym wypadku.

2 replies on “Grypa jelitowa – leczenie i zapobieganie”

  1. zły pisze:

    Nie ma szans na zapobieganie grypie żołądkowej w żadnej postaci. Jak jest w domu, to nie wiem co by się musiało stać, żeby ktoś nie zachorował i ominęła go jelitówka. Oczywiście warto próbować 😀 jak komuś się uda, to niech pisze!

  2. robot pisze:

    Bez przesady, nie każdy musi chorować na grypę żołądkową. U mnie nawet jak jedno dziecko zachoruje, to drugie nie zawsze łapie jelitówkę. Często po prostu szybko mija i po sprawie. Najważniejsze to dbać o higienę, myć jak najczęściej ręce, nie pić z tych samych szklanek i najlepiej mieć dwie łazienki – to podstawa: jedna dla chorego, druga dla reszty. I częsta dezynfekcja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 + = 82