Kamica nerkowa – jak można ją rozpoznać?

Kamica nerkowa – jak można ją rozpoznać?
3 (60%) 2 głosy

Wśród popularnych schorzeń nerek należy wymienić na pewno kamicę nerkową. Schorzenie z jednej strony poważne, gdyż kiedy się go nie leczy ma fatalne konsekwencje, a ponadto chorzy odczuwają znaczny ból. Z drugiej strony, jest to choroba, którą można wyleczyć i doprowadzić pacjenta do stanu pełnego zdrowia.
Toksyny w nerkach

Niewątpliwie, nerki przyzwyczajone są do kontaktu z substancjami, które generalnie są szkodliwe dla organizmu. Ich usuwanie jest przecież ich główną funkcją. Jednakże, kamica nerkowa to stan chorobowy, w którym zamiast usuwać toksyny, nerki je zatrzymują. Na początku są to niewielkie cząsteczki, które tworzą niewielki kamień, z czasem jednak coraz szybciej rosną, aby w końcu całkowicie zatkać nerki.

Objawy kamicy w początkowej i końcowej fazie choroby

Na samym początku, gdy kamienie są jeszcze niewielkich rozmiarów, kamica nerkowa może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Natomiast pierwszym objawem, który zwykle się pojawia jest ból w rejonach pęcherza. Może on rzecz jasna świadczyć również o innych schorzeniach, dlatego aby zdiagnozowana została kamica nerkowa muszą też pojawić się inne objawy kamicy nerkowej.

Oprócz bólu w rejonach pęcherza, pojawia się także ból podczas oddawania moczu. Może być duży, a może być niewielki, w zależności od rozmiaru kamieni nerkowych. Ból jednak nie jest jedynym problemem podczas oddawania moczu. Częstym objawem jest również pojawiająca się wtedy krew, która wymieszana jest z moczem.

Diagnoza kamicy nerkowej  – co dalej?

Przede wszystkim, kiedy zostanie postawiona diagnoza, trzeba zmienić nieco tryb życia, jeśli nie był on do tej pory właściwy. Zdrowa dieta jest ważna dla kamicy nerkowej. Szczególnie trzeba unikać fosforanów i szczawianów. Również duże ilości wapnia nie są wskazane dla chorych na kamicę.

Dieta to jednak nie wszystko. Trzeba również zacząć bardziej aktywnie żyć. Aktywność fizyczna bardzo pomaga w walce z kamicą nerkową. Tym nie mniej, nie zawsze jest możliwa. Duża aktywność nie jest na przykład możliwa w przypadku chorych w podeszłym wieku. Poza tym, jeśli kamica nerkowa przybiera zaawansowaną formę pojawia się tak zwana kolka nerkowa. Jest to dolegliwość, która powoduje odczuwanie silnego bólu, zwłaszcza po zakończeniu aktywności fizycznej.

Leczenie zabiegowe

Najskuteczniejszą formą leczenia kamicy jest leczenie zabiegowe. Przebiega ono zwykle dwuetapowo. Najpierw przeprowadzane jest badanie kamieni nerkowych. Chodzi o to, że lekarz musi wiedzieć, w którym konkretnie miejscu są one zlokalizowane. Nie bez znaczenia jest dla niego także informacja odnośnie wielkości kamieni. Kiedy już badanie kamieni nerkowych zostanie przeprowadzone lekarz przechodzi do etapu ich rozbijania. Można rozbijać kamienie na kilka sposobów, przeważnie jednak służą lekarzowi do tego fale wstrząsowe, gdyż wydają się być najskuteczniejsze.

Czytaj także:http://poradnikrefluksowy.pl/poczytaj-o-zdrowiu/krew-moczu-moze-oznaczac/

2 replies on “Kamica nerkowa – jak można ją rozpoznać?”

  1. Lola pisze:

    Jak najwięcej pić, przede wszystkim zwykłej wody, a nie takich modnych teraz nawadniaczy i innych cudów. 2 litry wody dziennie, niegazowanej, a kamica nerkowa na pewno się nie pojawi. To jest takie proste, a tak wiele osób o tym wciąż zapomina.

  2. zgrywus pisze:

    Ok, wszyscy powtarzają te dwa litry wody, bo kiedyś opracowali to amerykańscy 😉 naukowcy. Tylko jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Chodziło im o całkowitą podaż wody, czyli także znajdującą się w sosach, potrawach i tak dalej. A nie że oprócz jedzenia masz jeszcze dwa litry żłopać codziennie i na pewno nie będziesz mieć kamicy nerkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =