Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji
4.3 (86.67%) 9 głosy
Leczenie anoreksji nie należy do najprostszych zadań. Bardzo dużo zależy tutaj nie tylko od wyboru odpowiednich form i środków leczenia, dostosowanych do konkretnego przypadku, ale także od tego czy osoba chora na anoreksję będzie aktywnie uczestniczyła w terapii. Niestety, często zdarza się bowiem, że taka osoba odmawia leczenia, gdyż uważa, że nic złego się z nią nie dzieje.

Jakie są metody leczenia anoreksji?

Jak się leczy anoreksję? Leczenie anoreksji powinno obejmować kilka podstawowych form leczenia. Pierwsza i kluczowa jest tutaj psychoterapia. Anoreksja, choć jest związana z zaburzeniami w odżywianiu, jest zaliczana do grupy zaburzeń psychicznych.

Niezwykle ważna jest także terapia z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego oraz stosowanie odpowiedniej diety. Niekiedy, w silnych stanach osłabienia organizmu (przy niskiej masie ciała i powikłaniach somatycznych) oraz braku możliwości porozumienia się z osobą chorą na anoreksję (szczególnie gdy taka osoba przejawia skłonności samobójcze), konieczne jest także podjęcie leczenia szpitalnego.

Psychoterapia przy anoreksji

Psychoterapia przy anoreksji powinna obejmować nie tylko psychoterapię indywidualną, ale także rodzinną. Psychoterapia indywidualna jest nastawiona przede wszystkim na terapię poznawczo-behawioralną, której zadaniem jest odpowiednie ukierunkowanie osoby chorej na zmianę myślenia o swoim wyglądzie zewnętrznym oraz na zmianę podejścia na temat odżywiania.

Z kolei psychoterapia rodzinna ukierunkowuje rodzinę osoby chorej na anoreksję na to, w jaki sposób powinna się ona zachowywać, by pomóc takiej osobie, a jej nie zaszkodzić. Terapią rodzinną obejmowane są wszystkie najbliższe osoby anorektyczki lub anorektyka, a więc jej rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, mąż, żona, chłopak lub dziewczyna.

Leczenie farmakologiczne anoreksji

Leczenie farmakologiczne anoreksji obejmuje głównie stosowanie środków łagodzących objawy psychiczne, takich jak depresja, lęki i skłonności samobójcze. Osobie cierpiącej na anoreksję podaje się w okresie leczenia leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, a także leki nasenne, które w znaczący sposób wpływają na regenerację organizmu.

Dieta przy anoreksji

Jak leczyć anoreksję jeśli chodzi o dietę? Dieta osoby chorej na anoreksję powinna być bogata w białko, tłuszcze i węglowodany. Osoba chora na anoreksję powinna spożywać od 6 do 8 posiłków dziennie w małych porcjach. Trzeba zadbać także o odpowiednią liczbę dziennej dawki kalorii. Powinno to być początkowo od około 1200 do 1500 kalorii dziennie. Po kilku dniach od rozpoczęcia diety należy osiągnąć 2000 kalorii i dążyć do 3500 kalorii dziennie. Warto jest w tej kwestii podjąć współpracę z dietetykiem.

Jak długo trwa leczenie anoreksji?

Leczenie anoreksji, jeśli chodzi o czas trwania terapii, może trwać wiele lat. Bardzo dużo tutaj zależy od chęci osoby chorej do uczestniczenia w takiej terapii i od wsparcia bliskich jej osób. Zwykle anoreksję leczy się około 5-6 lat. Wpływ na długość leczenia anoreksji ma to, w jakim stadium została ona wykryta oraz jak długo się ona u osoby chorej rozwijała.

2 replies on “Leczenie anoreksji”

  1. Ona pisze:

    Zdecydowanie najtrudniejsze jest przekonanie chorej osoby, że rzeczywiście ma anoreksję. Z reguły nie ma na to nawet najmniejszych szans, bo nie przyjmuje do wiadomości, że ma anoreksję i jest to poważna choroba i po prostu zaburzenie psychiczne, które skutkuje tym, że człowiek nie myśli racjonalnie i po prostu sam zaczyna się powoli zabijać.

  2. Alma Mater pisze:

    Leczenie anoreksji musi być przede wszystkim cały czas prowadzone pod kontrolą psychologa. Idealnie by było, gdyby leczona osoba sama chciała do niego chodzić, ale trudno, jak się nie da, to chociaż powinno to być wsparcie i wskazówki dla bliskich, żeby wiedzieli jak rozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 34