Leczenie choroby wieńcowej

Leczenie choroby wieńcowej
5 (100%) 3 głosy

Choroba wieńcowa to poważne schorzenie, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Zapobiegać temu schorzeniu można poprzez właściwą dietę oraz aktywny tryb życia, jednak takie działanie nie daje pewności, iż miażdżyca, która powoduje chorobę wieńcową, rzeczywiście nie wystąpi. Jak przebiega leczenie choroby wieńcowej i w jaki sposób się ją rozpoznaje?

Jak objawia się choroba wieńcowa

Bóle w klatce piersiowej często nie są wcale objawem choroby wieńcowej. Jednak ze względu na to, iż to schorzenie powinno zostać rozpoznane jak najwcześniej, pacjenci z takimi objawami zawsze są kierowani na badania serca. Kiedy mogą wystąpić objawy choroby wieńcowej? Wbrew pozorom, ból w klatce piersiowej nie zawsze musi być wywołany jedynie nadmiernym wysiłkiem. Także zmiany temperatury otoczenia, spożywanie alkoholu czy ciężkostrawnych potraw może być powodem bólu i duszności w klatce piersiowej. Choć dolegliwości w przypadku tej choroby początkowo szybko znikają, to nawet tak krótkie objawy mogą wskazywać na możliwy atak serca w bliskiej przyszłości.

Jak leczyć chorobę wieńcową

Przy schorzeniu takim jak choroba wieńcowa leczenie przebiega wielotorowo. Niezbędnym środkiem jest zazwyczaj podawanie leków, które mają na celu poszerzenie naczyń krwionośnych – w ten sposób możliwe jest usprawnienie przepływu krwi nawet w miejscach częściowo zatkanych. Ponadto w ten sposób samo serce zostaje nieco odciążone. Również wskazane są beta-blokery, które mają na celu uspokojenie pracy serca, poprzez zmniejszenie wydzielania noradrenaliny. Jednak to może nie wystarczyć – niekiedy choroba jest na tyle zaawansowana, że niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Przy takim schorzeniu, jak choroba wieńcowa objawy mogą być bardzo nasilone. Wskazuje to na znaczne zatory w naczyniach wieńcowych, otaczających serce. Istnieją różne zabiegi chirurgiczne, które mogą poprawić krążenie. Pierwszym z nich jest angioplastyka – polega ona na poszerzeniu zwężonego naczynia. Operacja jest przeprowadzana w takim sposób, by blaszki miażdżycowe uległy spłaszczeniu lub starciu. Dzięki temu można uzyskać dość trwały efekt.

Jeśli angioplastyka w danym przypadku nie jest możliwa, stosuje się wszczepienie tak zwanego bypassu. Takie działanie jest niezbędne w przypadku, gdy jakieś naczynie zostało zatkane niemal całkowicie i wprowadzenie do niego narzędzi nie jest możliwe. W takich przypadkach omija się właściwe naczynie, poprzez wszczepienie naczynia pochodzącego z innej części ciała.

Leczenie choroby wieńcowej polega również na wykorzystaniu innych metod. Zazwyczaj nie jest możliwe zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby bez zmiany trybu życia. Niezbędne jest przede wszystkim rzucenie papierosów oraz wprowadzenie do planu dnia codziennej aktywności fizycznej.

Lekarz powinien zaproponować odpowiednie ćwiczenia między innymi w oparciu o wyniki próby wysiłkowej. Chociaż wydaje się, że ćwiczenia fizyczne są pewnym obciążeniem dla serca, to jednak wspomagają one działanie naczyń wieńcowych. Dzięki temu mogą one przejąć funkcje zmienionych przez miażdżycę okolicznych naczyń.

2 replies on “Leczenie choroby wieńcowej”

  1. brat pisze:

    Wszystko ekstra, ale leczenie choroby wieńcowej trzeba rozpocząć, bo bez tego nie da się nic zrobić. Po pierwsze trzeba uświadomić, najczęściej starszą osobę z nawykami, że jest to konieczne, ale też stopniowo trzeba wprowadzić zmiany w przyzwyczajeniach, bo choroba wieńcowa bierze się z tego, że robi się błędy – w jedzeniu, brak ruchu i tak dalej. A nie jest to łatwe, wiem co mówię.

  2. Asiek pisze:

    No na pewno starsi ludzie nie zmieniają nawyków, jak w niedzielę zawsze dziadek oglądał familiadę, to teraz nie pójdzie na rower. Ale plus jest taki, że chorzy na chorobę wieńcową najczęściej są już na emeryturze i powinno się im pokazać, że mają czas na profilaktykę chorób serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − 45 =