Objawy anoreksji

Objawy anoreksji
5 (100%) 3 głosy
Często się zdarza, że niektóre osoby czują jadłowstręt. Nic im nie smakuje, jedzą rzadko i bardzo małe porcje, na dodatek niskokaloryczne. Jeżeli nie jest to uzasadnione dolegliwościami somatycznymi, to prawdopodobnie jest to anoreksja.

Co to jest anoreksja i dla kogo jest zagrożeniem

Anoreksja jest chorobą psychiczną, ale jej objawy mają charakter fizyczny, co sprawia, że leczenie jest trudne i wielokierunkowe. Anoreksja najczęściej dotyczy dziewcząt w okresie dojrzewania, a także młodych kobiet. W ostatnich latach notuje się jednak coraz więcej przypadków anoreksji u kobiet dojrzałych i młodych chłopców. Występowanie anoreksji w dwóch ostatnich grupach w dużej mierze spowodowane jest presją lansowanych wzorów sylwetki i wyglądu. Nowoczesna osoba musi być szczupła, elegancko ubrana, idealnie zadbana. U wielu osób powoduje to frustracje i chęć dorównania za wszelką cenę.

Anoreksja u nastolatek ma znacznie więcej przyczyn, które skumulowane prowadzą do jadłowstrętu psychicznego (anoreksji).

Ogromne znaczenie ma presja środowiska, tego najbliższego (rodzina) i tego dalszego, tworzącego wzorce kulturowe. Bliscy anorektyczek bardzo często chcą, by zostały modelkami, prowadzą na castingi, organizują sesje zdjęciowe. Nie wszystkie dziewczyny chcą i mogą sprostać wysokim wymaganiom. Przy słabej psychice ucieczką może być anoreksja. Do anoreksji mogą przyczynić się także konflikty w rodzinie, zwłaszcza, gdy wciągane są do nich dzieci.

Wiele młodych dziewczynek nie akceptuje zmian, jakie zachodzą w ich ciele w okresie dojrzewania, starając się im zapobiec restrykcyjną dietą. W tym wypadku bardzo ważna jest rola matki, która nie tylko wyjaśni na czym polegają zmiany hormonalne, ale pokaże piękno kobiecego ciała.

Ogromną rolę w kreowaniu określonych postaw, zachowań, wzorców wyglądu odgrywają media, reklama, moda, film, literatura, zabawki. Wszędzie dominuje wyjątkowo szczupła kobieta o długich blond włosach, długich rzęsach i paznokciach. Taka kobieta odnosi sukces w szkole i w pracy. Dzieci od małego bombardowane anorektycznymi lalkami, szczuplutkimi ubraniami, wychudzonymi modelkami na wybiegu, z czasem przyjmują to za normę i chcą do niej dorównać.

Jak się objawia anoreksja

Początkowo najczęściej jest niezauważalna, przecież wszystkie młode dziewczyny się odchudzają. W większości przypadków robią to mniej lub bardziej konsekwentnie i w granicach zdrowego rozsądku. Dbanie o zdrowe odżywianie jest jak najbardziej wskazane, świadome wybieranie produktów naturalnych i mniej przetworzonych tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie.

A więc jak objawia się anoreksja? Typowe objawy anoreksji, które powinny zwrócić szczególną uwagę i zaniepokoić to:

 • nagłe zainteresowanie kalorycznością potraw,
 • szybki spadek wagi ciała w krótkim okresie czasu,
 • dalsze odchudzanie, pomimo wagi poniżej wskaźnika BMI,
 • spadek odporności organizmu,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • stany depresji, lęku.

Anoreksję rozpozna każdy lekarz rodzinny, ale leczeniem zajmuje się lekarz psychiatra, który pomoże odzyskać równowagę emocjonalną. Bardzo często potrzebne będzie także wsparcie lekarza internisty i dietetyka. Organizm anorektyka najczęściej jest wycieńczony i wiele organów nie funkcjonuje prawidłowo, trzeba dostarczyć im odpowiednich składników witaminowych i mineralnych.

2 replies on “Objawy anoreksji”

 1. sicario pisze:

  Muszę przyznać, że nie wiedziałem o tym, że objawy anoreksji to również krojenie jedzenia na małe kawałeczki. Najczęściej jest tak, że na takie rzeczy się w ogóle nie zwraca uwagi i jak ktoś długo siedzi przy stole, to wszystkim się wydaje, że dużo zjadł, a to nie zawsze musi być prawda.

 2. Sylvia pisze:

  No właśnie tak to jest. Wszystkim się wydaje, że objawy anoreksji to wstręt i odmawianie jedzenia, a jest całkiem odwrotnie. No może nie całkiem, ale anorektycy dobrze kombinują i udają, że jedzą normalnie, tak jak inni. W gruncie rzeczy można łatwo przeoczyć objawy anoreksji dopóki osoba taka nie schudnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 − = 80