Przyczyny anoreksji

Przyczyny anoreksji
5 (100%) 6 głosy
Anoreksja to bardzo groźne schorzenie, które bez odpowiedniego leczenia w ciągu kilku lat może doprowadzić do poważnego wyniszczenia organizmu, związanego z poważnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Istnieje szereg przyczyn anoreksji. Można je podzielić na kilka kategorii: kulturowych, psychologicznych i biologicznych.

Kulturowe przyczyny anoreksji

Anoreksja to choroba, w przypadku której najwięcej zachorowań można było odnotować w ostatnich 20-30 latach. Wynika to ze znacznego rozwoju mass mediów, a w szczególności z powszechnego dostępu do sieci Internet. W mediach lansowany jest bowiem wizerunek szczupłej kobiety sukcesu, która doskonale wygląda w każdej sytuacji. Taki wizerunek prezentują najważniejsze gwiazdy filmu i muzyki. Projektanci odzieży często decydują się na sprzedaż najważniejszych kolekcji odzieży dla kobiet wyłącznie o określonych, niskich rozmiarach. Prowadzi to do stosowania przez nastolatki i młode kobiety drastycznych diet, a niekiedy nawet do głodówek, które bezpośrednio powodują anoreksję.

Psychologiczne przyczyny anoreksji

Anoreksja to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby posiadające różnego rodzaju zaburzenia osobowości. Wśród nich można wyróżnić osoby posiadające zaburzenia osobowości o charakterze obsesyjno-kompulsywnym, osoby unikające z różnych względów kontaktów społecznych (osobowość unikająca), a także osoby, które prezentują postawy uległości i strachu, przesuwając odpowiedzialność za podejmowanie trudnych decyzji na inne osoby (osobowość zależna).

Biologiczne przyczyny anoreksji

Jeśli chodzi o inne powody anoreksji, może być ona także uwarunkowana genetycznie, jak i u jej podłoża mogą również leżeć czynniki biochemiczne. W przypadku uwarunkowań genetycznych, mowa tutaj jest o sytuacji, w której matka osoby chorej na anoreksję ma podobne BMI, podobny wiek pojawienia się pierwszej miesiączki, a także była podatna na różnego rodzaju stany lękowe i posiadała skłonność do bycia perfekcyjną przy realizacji swoich celów.

Z kolei w przypadku czynników biochemicznych, wymienia się przede wszystkim podwyższony poziom kortyzolu, odpowiadającego za prawidłowy poziom glukozy we krwi, zaburzenia funkcjonowania niektórych ośrodków mózgowych (w tym m.in. ośrodków odpowiedzialnych za odczuwanie głodu), czy też zaburzenia pracy neuroprzekaźników (takich jak m.in. serotonina, która jest odpowiedzialna za potrzeby seksualne i sen, ale co ciekawe, także za apetyt).

Niezależnie od tego jaka jest przyczyna anoreksji, wystąpienie charakterystycznych dla niej objawów powinno skłonić osobę chorą oraz bliskie jej osoby do tego, by zapoczątkować terapię nastawioną na przywrócenie równowagi organizmu nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Proces wychodzenia z anoreksji jest długotrwały i wymaga zaangażowania otoczenia osoby dotkniętej tym schorzeniem. Im szybsza reakcja, tym większe szanse na to, że anoreksja nie spowoduje zbytniego spustoszenia w organizmie i w przyszłości już nie powróci.

2 replies on “Przyczyny anoreksji”

  1. Ada pisze:

    Po co szukać i wymyślać, jak prawda jest prosta: wszystko spowodowane jest tym, że jest ogromna presja środowiska na to, żeby być chudym. I wcale się nie zdziwię, jak anoreksja nie będzie niedługo domeną tylko dziewczyn, ale też chłopcy będą na nią chorować.

  2. pfff pisze:

    No to chyba mało wiesz, bo właśnie mężczyźni coraz częściej chorują na anoreksję. W gruncie rzeczy nie ma wielkiego znaczenia jaka płeć i jakie środowisko – praktycznie w każdym gronie w rozwiniętych społeczeństwach znajdują się osoby, które mają anoreksję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − 26 =