Skutki anoreksji

Skutki anoreksji
4.8 (95%) 16 głosy
Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny, to schorzenie, które niesie ze sobą wiele negatywnych efektów dla zdrowia. Jakie mogą być możliwe skutki anoreksji i czy zawsze możliwe jest ich wyleczenie?

Pierwsze efekty anoreksji mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach. Osoby cierpiące na to schorzenie, stosują zazwyczaj bardzo restrykcyjną dietę, która niekiedy opiera się wyłącznie na niesłodzonych napojach. To bardzo często prowadzi do zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a co za tym idzie, do zaburzeń rytmu serca. Efektem, a zarazem objawem anoreksji w takim przypadku może być zarówno arytmia, jak i spowolnienie bicia serca. To wpływa negatywnie na samopoczucie osoby chorej. Po pewnym czasie anoreksja może doprowadzić do zniszczenia serca.

Efekty anoreksji

Skutek anoreksji to przede wszystkim zmniejszenie masy ciała. Początkowo oznacza to spalenie tkanki tłuszczowej, która jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej temperatury. W efekcie osoba cierpiąca na to schorzenie może stale odczuwać chłód, zwłaszcza gdy na skutek zaburzenia równowagi elektrolitowej, pogarsza się krążenie krwi.

Dość szybko w przypadku anoreksji ujawniają się również niedobory niezbędnych składników. Najszybciej objawia się zwykle anemia, ponieważ żelazo jest pierwiastkiem dość trudno przyswajalnym przez ludzki organizm, a dodatkowo niezbędnym do produkcji hemoglobiny. Anemia w tym przypadku może objawiać się wypadaniem włosów oraz zszarzeniem i wysuszeniem skóry. Po dłuższym czasie do tych objawów mogą dojść również omdlenia.

Niedobory w anoreksji

Anoreksja oznacza również niedobór takich składników, jak wapń. Osoby, które cierpią na anoreksję bardzo często dużo ćwiczą, by spalić „zbędne” kalorie. Tymczasem niedobór wapnia i innych istotnych składników sprawia, że kontuzje goją się o wiele wolniej lub nie zostają w ogóle zaleczone w pełni.

Brak odpowiedniej ilości kalorii doprowadza do tak zwanej kwasicy ketonowej. Taki stan jest wyjątkowo niebezpieczny – może doprowadzić nawet do śpiączki i śmierci. Anoreksja bywa przyczyną niewydolności wielu ważnych organów, w tym serca i wątroby. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoczęcie terapii, gdy narządy są jeszcze w dobrym stanie.

U kobiet jednym z efektów anoreksji jest bezpłodność. Na skutek radykalnej diety, gdy zostanie spalony cały tłuszcz, organizm zaczyna uzyskiwać energię z białka. Z białek zbudowane są mięśnie, dlatego często na skutek takiego działania zniszczone zostaje serce, ale zanikowi mogą ulec także mięśnie macicy. U mężczyzn płodność może zostać pogorszona, a dodatkowo zmniejsza się libido, ponieważ zostaje zachwiana gospodarka hormonalna organizmu.

Psychologiczne skutki anoreksji

Skutkiem, a zarazem objawem anoreksji, który w świetle wyżej podanych efektów nie wydaje się tak istotny, jest oddalenie się od najbliższej rodziny i przyjaciół. Niemożliwe staje się między innymi wspólne spożywanie posiłków, ponieważ osoba chora na anoreksję nie chce jeść, aby nie przytyć. Chora osoba nie zdaje sobie sprawy ze swoich dolegliwości, dlatego może reagować nerwowo i agresywnie na wszelkie próby poprawy diety.

2 replies on “Skutki anoreksji”

  1. Monisia pisze:

    Anoreksja to nie tylko nadmierne wychudzenie. Przede wszystkim fakty są takie, że organizm zostaje wtedy całkowicie wyjałowiony, pozbywa się praktycznie wszystkich mikroelementów i witamin, a od tego już tylko mały krok do wielu chorób i dolegliwości.

  2. Mia pisze:

    Inne skutki anoreksji na zawsze pozostaną w psychice byłej anorektyczki albo byłego anorektyka. Prawda jest bowiem taka, że nigdy nie zapomina się tego jak walczyło się z własnym ciałem. Taki trochę wstyd zawsze będzie takiej osobie towarzyszył. Mniej lub bardziej ukrywany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − 93 =